Wybór odpowiedniego podłoża do roślin.
Wybór odpowiedniego podłoża do roślin ogrodowych jest jedną z kluczowych decyzji przy zakładaniu ogrodu. To ziemia w ogrodzie decyduje o rozwoju i wyglądzie rośliny. Rośliny posadzone w odpowiedniej dla nich glebie odwdzięczą się nam pięknym wyglądem oraz bujnym kwitnieniem.
W centrach ogrodniczych spotkamy wiele rodzaj podłoża przeznaczonych dla odpowiednich roślin:
Ziemia uniwersalna stanowi mieszankę torfu niskiego i wysokiego oraz pisaku i gliny z dodatkiem nawozów mineralnych. Jest przeznaczona do uprawy roślin doniczkowych w domu oraz do uprawy roślin dekoracyjnych w ogrodzie. Nie nadaje się do roślin kwasolubnych.
Ziemia kwiatowa jest podłożem organicznym wzbogaconym w składniki odżywcze, azot, potas, fosfor. Idealnie nadaje się do roślin kwitnących zarówno na balkonie jak i w ogrodzie.
Ziemia do róż jest gotową mieszanką torfu, humusu, kompostu i wieloskładnikowego nawozu. Posiada odpowiednią strukturę zapewniającą przepuszczalność powietrza i odpowiedni drenaż zapobiegający gniciu korzeni.
Ziemia do azali, rhododendronów i borówki główną zaletą jest odpowiednie ph ziemi które preferują tego typu rośliny. Dodatkowo wzbogacana jest o substancje pokarmowe.
Ziemia do pelargoni i innych roślin balkonowych. Ziemia przeznaczona do roślin obficie kwitnących. Dzięki bogatemu składowi rośliny szybko rosną i obficie kwitną.
Ziemia do paproci podłoże torfowe o zwiększonej przepuszczalność. Wzbogacone o substancje odżywcze glinkę wulkaniczną. Glinka wulkaniczna zwiększa stabilność podłoża i zdolność magazynowania składników odżywczych oraz wody.
Ziemia do wysiewu nasion oraz rozsad odpowiednio dobrany skład chemiczny zapewnia roślinom sprzyjające warunki intensywnego rozwoju, wspomaga przyspieszenie kiełkowania, utrzymuje strukturę podłoża sprzyjająca natlenianiu systemu korzeniowego.
Ziemia do storczyków jest mieszaniną kory, chipsów kokosowych i torfu wysokiego włóknistego
Ziemia do palm i jukk gąbczasta struktura podłoża wspomaga rozwój systemu korzeniowego.
Ziemia do cytrusów charakteryzuje się ph 5,5-6,5 oraz nie trzymaniem wody.