Każdy chciałby mieć piękny trawnik, ale czasem pojawiają się problemy. Co zrobić, gdy trawa ma nierówny kolor, na trawniku są plamy, a w niektórych miejscach murawa jest uszkodzona?

Panujące aktualnie wysokie temperatury oraz susza spowodowały najczęściej tylko zahamowanie wzrostu trawy. Taki trawnik należy przez dłuższy okres czasu podlewać równomiernie zraszaczem.

Nie należy podlewać w godzinach południowych, najlepsza pora na podlewanie trawnika to późny wieczór. W przypadku panującej suszy ograniczamy intensywność koszenie i zwiększamy wysokość pozostawionej murawy do 6-8 cm. Nie powinno się wykonywać koszenia w południe. Nawożenie zwykłym nawozem należy wykonać najpóźniej do 15 sierpnia, potem zasilamy murawę specjalnymi nawozami do jesiennego stosowania. Są to nawozy o małej zawartości azotu (służy do budowy tkanek ma podstawowe znaczenie dla wzrostu rośliny), a zwiększonej potasu i fosforu ( odpowiadają za gospodarkę wodną oraz rozwój systemu korzennego), Wsiewa się go od końca września do października. Duża dawka azotu jesienią może zmniejszyć mrozoodporność naszej murawy.

Kiedy trawa jest zbyt wysuszona i jej kępki obumarły należy przeprowadzić regenerację trawnika. Oczyszczamy miejsce ubytków i wysiewamy świeże nasiona (możemy zastosować gotową mieszankę regeneracyjną, np. Substral gotowa do siewka do traw). Wykonanie tej czynności nie zajmuje dużo czasu a pozwoli nam cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały sezon.

Wertykulacja to kolejna czynności która pozwoli odzyskać naszej murawie piękny wygląd. Wykonywana jest tuż po zimie ale można ją powtórzyć również w sierpniu. Wertykulację wykonywaną w sierpniu należy robić ostrożnie. Ważny jest wybór odpowiedniego dnia, nie powinno się jej wykonywać w upał ze względu na dobro roślin. Po wykonanym zabiegu należy trawnik nawodnić inaczej murawa po prostu wyschnie, ponieważ wertykulacja to czynność polegająca na pionowym nacinaniu darniny w celu dotlenienia oraz odmłodzenia i usunięcia filcu.